Kismacska szemgyulladás
Kollégáknak Macskák kötőhártya-gyulladása conjuctivitis A macskákat érintő szembetegségek során általában a vezető tünet a kötőhártya-gyulladás conjuctivitis.
A macska szemgyulladásának jelei
Ennek hátterében sokféle ok állhat. Lehet fertőző oka, amely valamilyen kórokozó vírus, baktérium jelenléte miatt alakul ki.

Nem fertőző oka is lehet a conjuctivitisnek, amelyet számos tényező okozhat. Többek között a szemet ért sérülés, trauma, mechanikai irritáció vagy idegen test, de olykor a csökkent könnytermelés vagy egy hegesedésből visszamaradó szemhéjállási probléma is kiválthat kötőhártya-gyulladást.
Ugyanakkor az utóbbi két kiváltó ok a szaruhártyán is eredményez kóros elváltozást. Fontos megemlíteni a kötőhártya-gyulladásnál az újszülött kismacskák bakteriális szemfertőzését, amelynek következtében még a szemek kinyílása előtt napos kor a szemhéjak mögött gennyes váladék halmozódik fel.

Ha ezt nem kezeljük megfelelően, akkor ez a kismacskák látáskárosodását fogja eredményezni. Macskák kötőhártya-gyulladásának tünetei Függetlenül a kiváltó kóroktól a conjunctivitis során a kötőhártya megduzzad, kipirul, felületét kismacska szemgyulladás vízszerű, kismacska szemgyulladás vagy vízszerű váladék fedi. Ezen kívül az állat hunyorog, olykor erőteljesen vakarja vagy éppen a szőnyeghez, bútorokhoz dörzsöli a szemét.

A fertőző eredetű kötőhártya-gyulladás rendszerint mindkét szemet érinti, de előfordulhat, hogy eleinte csak az egyik szemen alakul ki a gyulladás, majd csak napok múlva jelenik meg a másik szemen is. A Calici vírus vagy a Chlamydophila felis korábbi nevén Chlamydia psittaci okozta fertőző kötőhártya-gyulladásnál nem csak szemtüneteket tapasztalhatunk a macskán, hanem felső légúti elváltozásokat is.
Ilyenkor orrfolyás, tüsszögés és olykor láz, nehezített légzés jelentkezik.
- Bővebben: A macska anatómiája A macska szeme A macskák sportos alkatúak, testük gyors, intenzív tevékenységekre alkalmas, így ideális a ragadozó életmódhoz.
- Kapcsolat Kötőhártya-gyulladás, macska — conjunctivitis A macskák szembetegségei közül a kötőhártya-gyulladás az egyik leggyakoribb tünet, melyet számos kórokozó vírus, baktérium okozhat.
A macskák kötőhártya-gyulladását előidéző kórokozók A macskákat érintő szembetegségek közül a conjuctivitis fordul elő a leginkább. A háttérben kórokként vírus, ill. A legnagyobb jelentősége a Kismacska szemgyulladás vírus által anti aging és wellness központ kötőhártya-gyulladás nak van, így erről egy külön tájékoztatót készítettünk.
A szemet érintő betegségek száma több százra tehető, cikkünkben a leggyakrabban előforduló betegséget foglaljuk össze röviden. Kötőhártya gyulladás conjunctivitis A kötőhártya laza, áttetsző, erekkel átszőtt hártya. Ez borítja a szem fehérjét, és a szemhéjak belső felszínét is ez béleli. A kötőhártya gyulladása a leggyakoribb szembetegség, okozhatják fertőző kórokozók baktériumok, gombák, vírusok, parazitákkialakulhat allergiás megbetegedéshez társulva, csökkent könnytermelés miatt, mechanikai irritáció hatására pl.
Ezen kívül még sok más kórokozó is felelős ennek a betegségnek a kialakulásáért. Mint pl. E kórokozók kimutatása többféle módon is történhet.
Idegrendszeri és érzékszervi betegségek
Chlamydophila fertőzésnél a kötőhártyáról vett sejttani citológiai minta vizsgálatával mutatható ki a kórokozó. Viszont ez utóbbi vizsgálat igen költséges, így enyhe tüneteket mutató eseteknél olykor célszerű kompromisszumot kötni, és egy komplex kezelés mellett dönteni, amely a legtöbb kórokozó ellen hatásos.

Bizonyos esetekben az alkalmazott kezelés lassan vagy egyáltalán nem eredményez javulást. Ilyenkor más kiegészítő vizsgálatokat javaslunk, amelyek segítségével kizárhatjuk, hogy a háttérben nincs-e valamilyen immunrendszert gyengítő betegség pl. Macskák kötőhártya-gyulladásának kezelése A kiváltó oknak megfelelő szemgélekkel, szemcseppekkel, szájon át adandó készítményekkel tabletta vagy szirup formájábanvalamint egyéb táplálékkiegészítőkkel, immunerősítő gyógyszerekkel.
Hogyha a szaruhártya állapota is kóros, akkor nagyon szigorú kezelésre és ellenőrző vizsgálatokra van szükség, amellyel a szem állapotát kontrolláljuk. Macskák kötőhártya-gyulladásának megelőzése Védőoltással megelőzhető ez a fajta betegség, amely főleg nagyobb macskaállományok tömeges fertőzésének elkerülése érdekében fontos.

Ugyanakkor közegészségügyi szempontból is nagyon fontos a macskák vakcinázása ez ellen a betegség ellen, mert a Chlamydophila felis nevű kórokozó nem kismacska szemgyulladás a macskákat, hanem az embert is képes megbetegíteni. Fenyves Ildikó.